Hotel ŁucjaKaplica pod wezwaniem św. JackaOchotnicza Straż Pożarna ZakrzówPSP NR3 i Świetlica MłodzieżowaRuiny XIV wiecznego zamku

Zakrzów. Zygmunt Dransweld zbuduje trzygwiazdkowe centrum hotelowo-konferencyjne

 

www.nto.pl  Autor: Beata Szczerbaniewicz

2010.10.29 Zakrzów. Zygmunt Dransweld zbuduje trzygwiazdkowe centrum hotelowo-konferencyjne.jpeg

Zygmunt Dransweld dostał miliony dotacji z Unii Europejskiej na centrum hotelowo-konferencyjne przeznaczone specjalnie na szkolenia związane z energią odnawialną. (fot. Beata Szczerbaniewicz)

Zygmunt Dransweld - sławny na całą Polskę sołtys - dostał miliony dotacji z Unii Europejskiej na oryginalne przedsięwzięcie.

W zrujnowanym XIX -wiecznym dworku ma powstać trzygwiazdkowe centrum hotelowo-konferencyjne przeznaczone specjalnie na szkolenia związane z energią odnawialną. Zygmunt Dransweld otwarcie planuje już za rok!

- Projekt budowlany jest, pozwolenie budowlane prawomocne i co najważniejsze, mam za co budować, bo dostałem dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego - wylicza inwestor. - Możemy zaczynać lada dzień.

Dwadzieścia osiem dwuosobowych pokoi, dwie sale konferencyjne na 85 i 60 miejsc, restauracja dla 85 gości, a do tego loża dla VIP-ów w ogrodzie zimowym, a budynek ulokowany w malowniczym otoczeniu. W pobliżu jest park i staw. Tam ma wyglądać Centrum Lucia.

Zobacz: Opole. Opolski biznesmen chce postawić luksusowy hotel

- Będą tutaj przyjeżdżać biznesmeni z Polski, Niemiec i Ukrainy. Energia odnawialna to rozwojowa dziedzina, w której musimy gonić Europę, zapotrzebowanie na szkolenia będzie wciąż rosło - przekonuje Dransweld.

Planuje on nawiązać współpracę z wykładowcami akademickimi. Liczy że nawet przy pięćdziesięcioprocentowym obłożeniu Zakrzów będzie miał 10 tysięcy gości rocznie.
Same koszty remontu (bez wyposażenia) szacowane są na ok. 5 mln zł. Unia Europejska pokryje 49 proc. kosztów inwestycji.

Pomysłodawca Lucii to znana persona. Było o nim głośno w gazetach, radiu i telewizji w Polce i za granicą cztery lata temu - po tym jak rodowity Niemiec z Westfalii został wybrany sołtysem w Zakrzowie.

Zobacz: Zakrzów. Budowę ośrodka olimpijskiego odwiedził wiceminister rolnictwa

Przyjechał tu 14 lat temu, najpierw wydzierżawił 528 ha od Agencji Skarbu Państwa po byłym PGR-ze, potem je wykupił i razem ze znajomym założyli spółkę zajmującą się produkcją rolną.

Dwa lata temu znów wszystkich zadziwił, kiedy założył winnicę. A teraz wymyślił, aby ruinie, w której po wojnie rezydował PGR, przedszkole i świetlica wiejska, przywrócić dawną architekturę.

Pogoda
18 lipca
czwartek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN