Hotel ŁucjaKaplica pod wezwaniem św. JackaOchotnicza Straż Pożarna ZakrzówPSP NR3 i Świetlica MłodzieżowaRuiny XIV wiecznego zamku

Sprawozdanie z działalności Świetlicy Młodzieżowej w Zakrzowie

za rok 2010

 

Świetlica Młodzieżowa w Zakrzowie w ciągu całego roku stara się realizować wszystkie założone wcześniej cele i zadania. Świetlica w naszej wiosce jest dostępna dla wszystkich, którzy lubią ciekawe przygody i interesujące zajęcia. To miejsce gdzie można miło spędzić swój wolny czas, odrobić zadanie, poznać nowych i ciekawych przyjaciół oraz gdzie można nauczyć się czegoś nowego. Wszystkie działania w świetlicy są tak organizowane i dobierane by każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania. W roku 2010 zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia:

1. Zabawa Karnawałowa jak co roku dzieci i młodzież świetlicy są odpowiedzialni za przygotowanie dekoracji remizy OSP i stołów na wiejską zabawę karnawałową. Dzień wcześniej dzieci i młodzież wraz z panią wychowawczynią świetlicy idą do remizy by zamocować i ustawić wcześniej wykonane w świetlicy dekoracje. Dekoracja stołów, piękne serwetki wspaniale prezentowały się w ten karnawałowy wieczór.

2. Dzień seniora – jak co roku Świetlica wspólnie z Radami Sołeckimi wsi Zakrzów               i Dąbrówka uczestniczyła w organizacji dnia dla wszystkich seniorów naszych wiosek. Dzieci i młodzież naszej świetlicy pomagały w przygotowaniach i organizacji czasu wszystkim obecnym na uroczystości.

3. Ferie zimowe – podczas ferii zorganizowane zostały różnorodne zajęcia i wyjazdy, między innymi świetlicę odwiedzili aktorzy teatru ART – RE  z Krakowa i zagrali dla wszystkich bajkę pt. „Skrzat Titelitury”. Niezwykle ciekawe i zabawne przedstawienie obejrzało prawie 60 osób. Zorganizowano również wycieczkę do kina na film animowany. Oprócz wyjazdów odbywały się też różne konkursy i turnieje oraz zajęcia plastyczne i taneczne. Dokarmialiśmy również głodne i zmarznięte zwierzęta w naszym lesie oraz budowaliśmy ze śniegu przeróżne budowle. Wspaniałą atrakcją był też kulig wielkimi saniami oraz wyścigi na śniegu.

4. Walentynki – z okazji święta wszystkich zakochanych w świetlicy zorganizowana została poczta Walentynowa, w której każdy mógł na zrobionej przez siebie kartce walentynkowej przekazać innym dowody sympatii lub przyjaźni.

5. Świetlicowe Podchody – w naszej świetlicy już od dłuższego czasu przygotowywaliśmy „Podchody stulecia”. Opracowywaliśmy trasy, zadania oraz ogłosiliśmy zapisy do udziału w naszej zabawie. Chętnych nie brakowało, w zabawie wzięło udział prawie 40 osób. W dniu podchodów wszyscy zgromadziliśmy się w świetlicy o godz. 1600 podzieliliśmy się na grupy: czerwonych i zielonych. Nastąpiło odczytanie regulaminu, który wszyscy musieli podpisać. W teren ruszyliśmy już o  1615 wędrowaliśmy po ściśle określonych trasach, na których zostawialiśmy różnorodne zadania do wykonania. Zabawa trwała do godz. 1930  kiedy to wszystkie grupy zebrały się pod świetlicą by podzielić się wrażeniami oraz by sprawdzić, która z grup wykonała wszystkie zadania i czy zostały one dobrze wykonane. Następnie każdy  z uczestników zabawy otrzymał słodką niespodziankę oraz dyplom uczestnictwa w podchodach. Wszyscy pełni wrażeń udaliśmy się do domów.

6. Dzień kobiet –  Dzieci i młodzież pomagała w przygotowaniach, dekoracji sali i obsłudze podczas uroczystości. Zaprezentowały również krótki, występ taneczny.

7. Kiermasz wielkanocny w Gogolinie – do kiermaszu wszyscy razem  przygotowywaliśmy się bardzo długo. Już miesiąc wcześniej tworzyliśmy różne stroiki oraz ozdoby i wypieki wielkanocne, które grupa młodzieży sprzedawała na kiermaszu. W przygotowaniach chętnie brały udział dzieci, młodzież oraz rodzice.

8. Dzień dziecka W tym roku z tej okazji zorganizowano w świetlicy Dzień wszystkich milusińskich. Zorganizowano mini festyn tylko dla dzieci. Na nasze zaproszenie odpowiedziało bardzo dużo dzieciaków, młodzieży oraz wszystkich nawet tych najmłodszych milusińskich. Przy wspaniałej pogodzie wszystkie dzieci chętnie brały udział we wcześniej przygotowanych rozgrywkach sportowych w różnych kategoriach i konkurencjach. Po ukończonej zabawie każdy zajął swoje miejsce przy stoliku. Wszystkie dzieci otrzymały pyszne lody i coś do picia. Po poczęstunku odbyły się mistrzostwa w kręceniu hula-hop w każdej kategorii i wiekowej. Jak się okazało mamy w świetlicy wielu mistrzów w tej dziedzinie. Po emocjach związanych z mistrzostwami podzieliliśmy się na grupy. Każda z drużyn miała narysować według swojego pomysłu postać: „Pana Milusińskiego". Wszystkie dzieci znakomicie wywiązały się z tego zadania. Po udanej zabawie każdy otrzymał pamiątkowy dyplom za udział w Dniu Wszystkich Milusińskich. Wszyscy zmęczeni lecz bardzo zadowoleni udali się do domu.

9. Wakacje – Podczas wakacji w Świetlicy Młodzieżowej w Zakrzowie zorganizowano ŚWIETLICOWĄ DYSKOTEKĘ. Już dzień wcześniej wspólnie dekorowano salę oraz wybierano repertuar muzyczny. Humory wszystkim dopisywały, wszyscy bardzo dobrze się bawili. Rozegrane zostały ciekawe konkursy tj: „krzesełka”, „mumia”, „różnorodne tańce na gazecie”. Podczas dyskoteki podziwiano umiejętności taneczne naszej młodzieży, która to prezentowała się w tańcu „freestyle”. Każdy mógł też skorzystać z nauki podstawowych kroków tego tańca.

Korzystając z wakacyjnego słońca wybraliśmy się na pieszą wycieczkę na plac zabaw w Zakrzowie. Tam właśnie miał odbyć się świetlicowy turniej koszykówki. Podzieliliśmy się na grupy: chłopcy  i dziewczyny. Po wybraniu drużyn rozpoczął się sportowy pojedynek. Walka była bardzo zacięta. Podczas gry humory wszystkim dopisywały i w bardzo miłej i wesołej atmosferze rozgrywał się mecz o honor chłopców i dziewczyn ze świetlicy. Gra była bardzo wyrównana i mimo ogromnych starań damskiej drużyny, to chłopcy zakończyli ten mecz zwycięstwem. A oprócz tego podczas wakacji odbywały się zajęcia plastyczne.

Wierszyki świerszczyki. Czytanie i nauka recytacji różnych wierszy. Gry i zabawy integracyjne. Zorganizowano również wyjazd do kina w Opolu na film „Shrek 3”. Przeprowadzono też drużynowy turniej gry w piłkarzyki oraz turniej  ping ponga. Na rowerach ponawaliśmy naszą okolicę. Dzieci i młodzież brały również udział w „Olimpiadzie świetlic młodzieżowych”. Wspólne wykonywaliśmy sałatkę owocową i przepyszne kanapki. Zorganizowano również wyjazd na „Piknik na Florydzie”. Dużym zainteresowaniem cieszył się też lipcowy bieg świetlicowy oraz mistrzostwa w kręceniu hula hop. Następnie układaliśmy scenariusz przedstawienia pt. „Wieś z jajem” do  festynu wiejskiego. Dzieci tworzyły także zabawne stroje potrzebne do odegrania poszczególnych ról w przedstawieniu. Świetlica wykonywała dekoracje do festynu.

10. Festyn wiejski – Już przez długi czas dzieci i młodzież przygotowywały ozdoby i dekorację do namiotu, które umieszczane były w namiocie tuż przed imprezą. Na festynie dzieci wystąpiły ze wspaniałym programem artystycznym, „Wieś z jajem”, a młodzież zajęta była sprzedażą ciasta i pomocą w organizacji i prowadzeniu imprezy.

11. Pożegnanie lata – na zakończenie tegorocznego lata dzieci i młodzież z naszej świetlicy brały udział w ognisku. Na początku wszyscy brali udział w sportowych i integracyjnych zabawach, które dostarczały wszystkim wiele radości. Później wszyscy odpoczywali przy kiełbaskach z grilla i słodkich  niespodziankach.

12.  Dożynki gminne – do tegorocznych dożynek przygotowania trwały już od dłuższego czasu. Wszyscy wspólnie przygotowywaliśmy program artystyczny, który prezentowaliśmy na scenie podczas „ŻNIWNIOKA”. Dzieci i młodzież czynnie brały udział w pochodzie dożynkowym.

13. Dzień Św. Marcina – w naszej świetlicy zorganizowano po raz kolejny dzień Św. Marcina. Spotkanie to świetlica zorganizowała wspólnie z Publiczną Szkołą Podstawową Nr 3 w Gogolinie, Filia w Zakrzowie. Dzieci i młodzież już przez długi czas wykonywali lampiony, z którymi wszyscy szli podczas przemarszu. Wszyscy zebrali się przy kapliczce w Dąbrówce gdzie ksiądz proboszcz odprawił uroczyste nabożeństwo ku czci św. Marcina. Na czele całego pochodu jechał „Św. Marcin na koniu”, a za nim kroczyli pozostali z lampionami i śpiewem niemieckich pieśni świętomarcińskich. Gdy dotarliśmy do świetlicy wszyscy zaproszeni zostali do wysłuchania przedstawienia o historii życia Św. Marcina, w języku niemieckim. Po wspaniałym przedstawieniu wszyscy udali się na wspólny poczęstunek, gdzie każdy mógł skosztować świętomarcińskich rogali, napić się kawki i herbatki. Po poczęstunku wszyscy wrócili na salę gimnastyczną by obejrzeć przedstawienie teatralne pt: „Warkocz królewny Wisełki” w wykonaniu aktorów teatru Art. – Re z Krakowa.

14. Kiermasz Bożonarodzeniowy w Gogolinie – spotkanie to jest okazją do zaprezentowania prac, stroików świątecznych wykonywanych w świetlicy. Na kiermaszu dzieci i młodzież samodzielnie sprzedają swoje prace, co jest dla nich ciekawym doświadczeniem. W tym roku furorę zrobiły wykonane w naszej świetlicy choinki z piór.

15. Spotkanie Bożonarodzeniowe w świetlicy – wspólnie z radami sołeckimi Zakrzowa i Dąbrówki zorganizowane zostało spotkanie, na którym to rozdano paczki wszystkim grzecznym dzieciom z Zakrzowa i Dąbrówki. Na spotkaniu dzieci zaprezentowały się z ciekawym programem artystycznym. Było to spotkanie w którym wzięli udział wszyscy, dzieci młodzież oraz rodzice. Po rozdaniu paczek wszyscy obejrzeli bardzo pouczające przedstawienie teatralne pt: „Kozucha kłamczucha” w wykonaniu aktorów teatru Art. – Re z Krakowa.

16. Spotkania młodzieży – młodzież uczęszczająca do świetlicy bierze udział w  cyklicznych spotkaniach młodzieży, na których ustala co chciałaby zorganizować i jak działać. Na spotkaniach tych za każdym razem młodzi mieszkańcy naszych wiosek wybierają różne i ciekawe formy spędzania czasu wolnego.

 

Dla Świetlicy Młodzieżowej w Zakrzowie był to bardzo pracowicie  i aktywnie spędzony rok. Wszystkie przedsięwzięcia organizowane były wspólnie i z pomocą wielu innych życzliwych ludzi.

 

W tym miejscu wszystkie dzieci, młodzież oraz wychowawczyni Świetlicy Młodzieżowej w Zakrzowie

dziękują wszystkim rodzicom oraz mieszkańcom Zakrzowa,  Dąbrówki i nie tylko za wszelką okazywaną pomoc.

Dziękujemy za każde wsparcie udzielane podczas organizacji wszelkich przedsięwzięć.

Dziękujemy!!!

Pogoda
23 czerwca
niedziela
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN