Hotel ŁucjaKaplica pod wezwaniem św. JackaOchotnicza Straż Pożarna ZakrzówPSP NR3 i Świetlica MłodzieżowaRuiny XIV wiecznego zamku

Perła w Zakrzowie

www.tvp.pl Autor:Witold Żurawicki

Chlubny wyjątek w niechlubnej statystyce. Jako jeden z niewielu takich obiektów, pałacyk w Zakrzowie koło Gogolina, doczekał się modernizacji. Dzisiaj jest perełką architektoniczną. Wiele innych zamków czy dworków, a raczej pozostałości po nich, nie miało tyle szczęścia

Życzenia, tort, lampka szampana. Uroczyste przemówienia. A jest co świętować. Ponad rok temu Siegmund Dransweld zaczął remont starego pałacyku. Jest rolnikiem, ale z zacięciem dyplomatycznym.


- Wszystkie polskie firmy i urzędy były miłe, to dobra współpraca – zapewnia Siegmund Dransweld.

Bo przy takiej uroczystości niewiele mówi się o trudnych początkach. I o tym, że bez wsparcia możnych instytucji i organizacji, niewiele można zrobić.

- Takich inicjatyw nie da się policzyć ani na rękach, ani w głowie, bo oprócz pomocy indywidualnym osobom, staramy się pomagać społecznościom lokalnym – podkreśla Jan Rakowski z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej.

- To dla nas wszystkich bardzo ważna chwila, jestem dumna i zaszczycona – cieszy się Janine Eigler-Loose z Konsulatu Niemieckiego w Opolu.

Siegmund Dransweld wkopał symboliczne drzewko. I dzisiaj twierdzi, że nie ma już co wracać do trudnych momentów, najważniejsze, że zrealizował swoje młodzieńcze marzenia.

- Moje marzenie to tworzyć nowe miejsca pracy dla ludzi. Dzisiaj wielu wyjeżdża do Irlandii, Niemiec czy Holandii – jestem temu przeciwny – mówi Siegmund Dransweld.

Wymiar realny jego działalności to kilkanaście miejsc pracy w gospodarstwie rolnym plus drugie tyle w nowo otwartym pałacowym hotelu z mroczną legendą.

- Książę templariuszy porwał damy i uwięził je tutaj. Stąd legenda o Białej Damie – przytacza Aleks Dransweld.

Ale legendy rządzą się swoimi prawami. Co innego prawdziwe życie.

- To wspaniały przykład rolnika z sukcesem i biznesmena przy okazji – zachwala Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu.

- Trzeba zmienić otoczenie prawne, bo jest fatalne i nie pozwala tym najmniejszym przebić się do klasy średniej. My mówimy o budowaniu tej klasy, ale tego nie ma – zauważa Jan Rakowski z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej.

Między innymi, dlatego takie uroczystości to wyjątki, a ruiny wielu zamków, nie tylko w naszym regionie, to smutna polska norma.

Pogoda
02 marca
sobota
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN