Hotel ŁucjaKaplica pod wezwaniem św. JackaOchotnicza Straż Pożarna ZakrzówPSP NR3 i Świetlica MłodzieżowaRuiny XIV wiecznego zamku

Wieś z jajem

tvpopole.png

Autor: Anna Święcicka

wieszjajem_tvp.jpeg

Ubijanie piany z białek na czas, szukanie jaj w stogu siana, rzut jajem w parach czy smażenie jajecznicy z 700 jaj. To nie żart - ale konkurencje spartakiady sołectw gminy Gogolin.

Jaj nie brakowało, do wszystkich konkurencji zużyto ich prawie 800. Wszystkie pochodziły z wiejskich zagród. Ale w tej wsi nie tylko o takie jaja chodzi. Impreza na świeżym powietrzu ze świeżym i bardzo kruchym towarem to pomysł lokalnej społeczności. Każda z jajecznych konkurencji wzbudzała wiele emocji. Trzeba było wykazać się sprytem i sprawnością fizyczną. Ubijanie piany z białek na czas było męskim zadaniem. Młody kucharz, który zajął drugie miejsce w ubijaniu - dobrze wie jak obchodzić się z jajkami, żeby powstała piana.

- Trzeba uważać żeby żółtko nie wpadło do białka, bo się wtedy nie ubije – mówi Denis Golec.

Bardzo spektakularną i wyczerpującą konkurencją było szukanie jaj w stogu siana. Trwało 2 minuty, zawodnicy szukali z dużym zapałem - na szczęście jaja były plastikowe, bo przy zaciętej walce zostałaby z nich jajecznica. Jako poczęstunek - jakżeby inaczej - jajeczna uczta. Gospodynie rozbiły 700 jaj, dodały do nich 2 kilogramy cebuli i 5 kilogramów boczku.

Pogoda
03 marca
niedziela
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN